آیا کرم های ضدآفتاب واقعا از شما محافظت می کنند؟ | بیماری

: کرمای ضدآفتاب واقعا از شما مراقبت می کنن؟

۹ ماه پیش

۴ دیدگاه

به وسیله سرویس پزشکی و سلامت

: کرمای ضدآفتاب واقعا از شما مراقبت می کنن؟

نوشته شده به وسیله سرویس پزشکی و سلامت

در سال ۱۸۸۹ جوهان ویدمارک ثابت کرد که از پایه اشعه های نامرئی خورشید بیشتر از اشعه های نورانی اون هستن و همین اشعه ها دلیل قرمزی به وجود اومده به وسیله سوختگی پوست می شه. یافتهش بر پیشنهادای پزشکی ابتدایی درمورد مراقبت در برابر نور خورشید مقدم بود، پیشنهادایی که تا به امروز ادامه داره. از اون زمان ضدآفتابا وارد زندگی ما شدن؛ به شکل خمیر تا کرم، لوسیون و اسپری و شاید روزی هم به شکل قرص درآیند.

فرهنگای باستانی، به غیر از چتر و کلاه، از ضدآفتابای متنوعی که از عصاره های گیاهی یا مواد معدنی ساخته شده بودن، واسه مراقبت در برابر اشعه خورشید استفاده می کردن. در دوره های موقتی، در دهه ۱۹۱۰ ضدآفتابا از عصاره شاه بلوط هندی جفت و جور می شدن. این ضدآفتاب خمیر مانند با نام Zeozon به فروش می رسید. در دهه ۱۹۳۰ ضدآفتاب روغنی Ambre Solaire معرفی شد که روش استفاده اش راحت تر بود. ضدآفتابا در تحقیقات ارتش عنوان «راز برتر» رو داشتن. در دهه ۱۹۴۰، ارتش آمریکا و نیروی هوایی از انجمن پزشکی آمریکا درخواست کرد در مورد موثر بودن ضدآفتابا واسه سربازان صحبت کنن. محققان تاثیرگذاری ۱۲ نوع ترکیب رو آزمایش کردن و به این نتیجه رسیدن که وازلین دامپزشکی قرمز می تونه یه ضدآفتابِ ضدآب و اثر داشته باشه.

یکی از بزرگ ترین قدما در پیشرفت ضدآفتاب تغییر کرمای ضد آفتاب سفید رنگ اولیه به صورت کرمای بی رنگ امروزیه. در ضدآفتابای قدیمی تر، ترکیبات درخشش کننده نور به صورت رنگ سفید در ضدآفتاب ظاهر می شد. چون این ترکیب به اندازه کافی کوچیک نبود. با این حال به کمک نانوتکنولوژی، عناصری مثل تیتانیوم اکسید، تبدیل به ذرات نامرئی و کوچیک شدن.

ضدآفتابا می تونن از دو نوع عنصر ساخته شن؛ ذرات غیر آلی مثل تیتانیوم اکسید یا زینک اکسید، یا ترکیبات آلی مثل عصاره گیاهان یا ترکیباتی مثل اکسی بنزون. این ذرات موجود در ضد آفتاب با بستن یا درخشش نور خورشید در برابر اشعه UV، مراقبت فیزیکی ایجاد می کنن. ضد آفتابای فیزیکی با درخشش اشعه از رسیدن اون به پوست و ضد آفتابای شیمیایی از راه جذب اشعه از رسیدن اون به لایه های عمقی پوست جلو گیری می کنن.

دکتر شانون تروتر پرفسور بیماریای پوستی در دانشگاه اوهایو میگه: «بهترین حالت اینه که از ترکیب هر دو نوع استفاده کنیم. آنایی که مراقبت شیمیایی دارن و آنایی که دفاع فیزیکی ایجاد می کنن.» امروزه بیشتر ضد آفتابا هر دو نوع عنصر رو در خود دارن.

عامل اصلی چین و چروک پوست، ایجاد کک و مک برروی اون و یکی از عوامل ایجاد سرطان پوست، نور آفتاب و مخصوصا اشعه ماوراءبنفشه. اشعه ماوراءبنفش طول موج خاصی از نور خورشیده که خود به دو قسمت A و B تقسیم می شه که هر دوی اونا واسه پوست ضرر دارن. اشعه ماوراءبنفش نوع B، در صورت تماس با پوست روی لایه خارجی پوست که اپیدرم نامیده می شه، تاثیر میذاره و باعث ایجاد آفتاب سوختگی می شه. این نوع از اشعه نمی تونه از شیشه عبور کنه و در نتیجه وقتی پنجره ها بسته باشن، به وسیله شیشه جذب شده و وارد اتاق نمی شه.

نوع دیگه اشعه ماوراءبنفش یعنی A، به نواحی عمقی تر پوست نفوذ می کنه و می تونه باعث آسیبای شدیدتری در پوست شه. علاوه بر اینکه از شیشه هم عبور می کنه و تو یه اتاق با پنجره های بسته هم از دست اون در امان نیستیم. هر دو نوع A و B با شکستن کلاژن پوست، ساخت رادیکالای آزاد و کنترل مکانیسمای بازسازی پوست، می تونن باعث ایجاد کک و مک، چروک و از همه مهم تر سرطان پوست شن.

با در نظر گرفتن تموم موارد گفته شده در بالا، ضد آفتابا با برنده ها و اسمای جور واجور در رنگا و بوهای جور واجور به بازار عرضه شدن. اما این کرما واقعا موثر هستن؟

محبوب ترین کرمای ضد آفتاب موثرترین اونا نیستن. تحقیق جدیدی نشون میده که نزدیک به نصف ضد آفتابایی که محققان اونا رو مورد بررسی قرار دادن، همه دستورالعملای پیشنهاد شده به وسیله آکادمی درماتولوژی آمریکا (AAD) رو برآورده نمی کنن.

یه ضد آفتاب واسه استاندارد بودن لازمه پاسخگوی سه ملاک باشه تا بتونه به طور موثر بکنه. اول اینکه باید از بدن در برابر طیف خیلی از امواج مراقبت کنه. به زبون ساده تر باید بتونه در برابر هر دو اشعه UVA و UVB خاصیت مراقبت کننده داشته باشه. مورد دوم اینکه باید دارای عامل حفاظت در برابر آفتاب ۳۰ (SPF) یا بالاتر باشه و در آخر اینکه باید ضد آب و ضد عرق باشه.

اما معمولا، دست کم یکی از این سه عامل موقع خرید اجناس ضد آفتاب مورد توجه مردم قرار نمی گیره. به جای اون، خرید این اجناس تحت تاثیر عواملیه که به اصطلاح محققان ” ظرافت لوازم آرایشی و بهداشتی” نامیده می شه؛ مانند اینکه کرم ضد آفتاب چه رنگی داره یا چه بویی میده و یا پس از استفاده چه حسی روی پوست بوجود میاره.

محققان به این نتیجه رسیدن ۲۶ مورد از ۶۵ ضدآفتاب مورد بررسی اونا دارای سه ملاک اصلی نبودن. بیشترین موردِ از دست دادن، در ضد آب و ضد عرق بودن این ضدآفتابا بود. به طور عجیبی ۹ مورد از ۱۰ ضدآفتاب ارزون که در لیست مورد بررسی قرار داشت، هر سه انتظار رو به طور کامل برآورده می کرد. پس ضدآفتاب گرون به معنی موثرتر بودن اونا نیس. اما بیشتر مردم به جای توجه به موثر بودن ضدآفتابا به دنبال این هستن که کرم مورد استفاده شون خیلی راحت جذب پوست شه و به پوست حالت چربی یا لیز بودن نده و یا روی پوست اثری به جای نذاره و پس از اون اگه فرد استفاده کننده در آفتاب کوهستان و یا ساحل دچار آفتاب سوختگی نشه، بدون توجه به اینکه اون ضد آفتاب دارای سه معیاره یا خیر، اونو موثر و موثر می خواند.

از ساحل دریا لذت ببرین، واسه شنا کردن یا کوه نوردی بیرون برید، اما اندازه مناسبی از ضدآفتابی که معیارهای گفته شده رو داره واسه مراقبت از پوستتون همراه داشته باشین و یادتون باشه که کرم ضدآفتاب به تنهایی واسه مراقبت از پوستتون کافی نیس.

SPF UV کرم ضدآفتاب ماوراءبنفش

.

منبع :

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *