آیا کاهش تستوسترون سبب درد گرفتن مفصل می شود؟ | بیماری

زمانیکه که کلمه درد مفاصل به گوشتون میخوره احتمال داره فکر کنین به   آرتریت گرفتار شدین آرتریت می تونه دلیل  درد و تورم به وجود اومده به وسیله  التهاب  در مفاصل، در قسمتهایی که در اون استخوانها در بدن به هم وصل می شن. آرتروز فقط دلیل مناسب واسه مشخص کردن اینکه درد مفاصل خود با کم شدن تستوسترون ، التهاب مفاصل و یا یه  مورد پزشکی بی ربط همراه س.

علائم عادی تستوسترون پایین

وقتی که سطح هورمون تستوسترون در بدن کم بشه این هورمونای جنسی یکی از دلیلای اصلی اولیه در بدن مردونه با در نظر گرفتن نظر شبکه بهداشت و درمان، هورمون تستوسترون پایین ممکنه وقتی سطح تستوسترون زیر ۳۰۰ نانوگرم در هر دسی لیتر در خونه تشخیص داده شه در حالی که روند پیری طبیعی، می تونه به کاهش کم کم در تستوسترون منجر شه.

بعضی از علائم شایع تستوسترون پایین عبارتند از:

خستگی زیادتر از اندازه

از دست دادن میل جنسی

ناباروری

اضطراب و افسردگی

سینهای بزرگ

زیاد شدن وزن

علاوه بر نقش اون در دستگاه تناسلی مردونه، تستوسترون، هم به حفظ سلامت استخون کمک می کنه.

رابطه وزن و درد مفاصل

آرتروز به عنوان درد مفاصل شناخته شده اما اون اشکال جور واجور با علل جور واجور داره. دو شکل اصلی استئوآرتریت (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) است. RA یه مریضی خود ایمنیه. از طرف دیگه، OA در طول زمان به دلیل ساییدگی و پارگی در مفاصل پیشرفت پیدا میکنه. در حالی که شاید هر دو تستوسترون پایین و ورم مفاصل در همون زمان، مشکلات تستوسترون احتمال بروز RAه. با این حال، اگه تستوسترون پایین خود منتهی به زیاد شدن وزن شه ممکنه در خطر بالاتر دچار شدن به OA باشه.

وقتی که زیاد شدن وزن ایجاد می شه، درد مفاصل به احتمال زیاد در زانو، لگن و پشت اتفاق می افته. با این حال، درد ممکنه در هر نقطه ای که در اون استخون تماس داره اتفاق بیفته در بعضی از بیماران گرفتار به آرتریت، درد هم اینکه می تونه در انگشتان پا، مچ دست و انگشتان دست باشه.

تستوسترون پایین و پوکی استخون

یکی از خطرات دراز مدت تستوسترون پایین  پوکی استخون است.  بر خلاف آرتروز، پوکی استخون یه بیماریه که در اون استخواناتون شکننده می شه تستوسترون دلیل حفظ تراکم استخون می شه پس تستوسترون پایین ممکنه به پوکی استخون کمک کنه.

به گفته موسسه ملی ( آرتریت، اسکلتی عضلانی و بیماریای پوست ) پوکی استخون رو میشه با به کار گیری آزمون تراکم استخون ( BMD  ) شناسایی کرد این تست می تونه تراکم استخون شما رو با اندازه مقایسه کنه بیشتر BMD شما ممکنه از اندازه انحراف یابد که با شدت شدید تر، پوکی استخون شما رو ثابت می کنه.

حفظ تراکم استخون واسه جلوگیری از کاهش توده استخوانی و هم اینکه شکستگی پس از اون مهمه  بر خلاف درد مفاصل، درد پوکی استخون معمولا تنها وقتی اتفاق می افته که شکستگی استخون شما پیشرفت یابد هم اینکه شما می تونین تجربه درد پشت به وجود اومده به وسیله مهره ضعیف شده داشته باشین بازیابی بعد از شکستگی می تونه دردناک باشه در حالی که این می تونه احساسی مثل درد مفاصل باشه درد پوکی استخون مثل درد آرتریت نیس.

راه حل واسه هر دو تستوسترون پایین و درد مفاصل

درمان جانشین تستوسترون، عادی ترین شکل واسه درمان در تستوسترون پایینه بسته به نسخه دکتر ممکنه به صورت خوراکی، مصرف موضعی و یا به عنوان یه پچ و یا ژل استفاده شه نه فقط هورمون درمانی می تونه به بهتر شدن میل جنسی و انرژی پایین کمک کنه هم اینکه می تونه تراکم استخون رو زیاد کنه با گذشت زمان، شما ممکنه راه ساده تر واسه مدیریت وزن خود و کاهش فشار از روی مفاصل پیدا کنین این درمانا بدون خطر نیس و اونا نباید در مردان با سابقه سرطان پروستات استفاده شه.

در حالی که درمانای تستوسترون پایین ممکنه دلیل بهبود تراکم استخون و به مدیریت وزن کمک کنه این داروها درد مفاصل نقطه ای رو کاهش نمی ده اگه شما تجربه درد مفاصل به طور منظم رو دارین شما نیاز به درمان جداگونه دارین استامینوفن و ایبوپروفن یکی از شایع ترین مسکن ضد درد هستن که زیادتر از اندازه استفاده می شن ورزش منظم، هر چند در اول سخته می تونه یه راه طولانی در جلوگیری از درد مفاصل در آینده باشه.

چشم انداز درد مفاصل و تستوسترون پایین

وقتی که درد مفاصل و تستوسترون پایین با هم میاد این دو حالت حتماً در رابطه نیستن با این حال، شاید هر دو با هم باشن مردانی که چاق هستن هم در خطر بیشتر دچار شدن به OA  و فشار زیادتر از اندازه بر مفاصله احساس بهتر، وابسته به درمان هر دو شرایطه درمانای تستوسترون پایین، مشابه درمان کاهش درد مفاصل نیس به صورت منظم به دکتر خود مراجعه کرده و مطمئن شید که شما در حال گرفتن درمان درست هستین و پس شما می تونین خیلی راحت حرکت کنین.

منبع-foodregime

منبع : hidoctor.ir

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *