آیا کاراگینان مضر است و باید از آن اجتناب کنید؟ | تغذیه سالم

کاراگینان مضره و باید از اون دوری کنین؟

کاراگینان Carrageenan یه ماده بحث برانگیزه که در طیف خیلی از اجناس پیدا میشه. اون به عنوان یه افزودنی در خیلی از غذاها، از جمله اونایی که به بازار عرضه شده به نام ارگانیک یا سالم، مانند شیر بادام و ماست استفاده می شه هم اینکه به طور زیادی به مواد غذایی مانند بستنی و ماست اضافه می شه.

در حالی که بعضی ادعا می کنن که کاراگینان باعث همه چیز از سرطان تا دیابت می شه FDA اونو واسه مصرف ایمن می دونه. پس کاراگینان در واقع واسه شما بده؟ این مقاله به بررسی دلایل در مورد کاراگینان می پردازه.

کاراگینان چیه؟

کاراگینان یه افزودنی غذاییه که از Chondrus crispus و یه نوع جلبک دریایی قرمز خوراکی استخراج شده.
تولید کنندگان مواد غذایی از اون واسه کمک به کلفت شدن و اثبات مواد غذایی و در نتیجه بهبود بافت و عمر به درد بخور و طولانی استفاده می کنن.
دو نوع از کاراگینان هست تخریب شده و غیر تخریب شده، که ساختار شیمیایی بسیار متفاوت دارن.
فرق اصلی بین این دو اینه که نوع تخریب تو یه محلول اسیدی پردازش شده در حالی که نوع غیر تخریب شده، پردازش نشده.
کاراگینان نوع تخریب، که به عنوان "poligeenan" شناخته شده در مواد غذایی استفاده نمی شه این بیشتر در تحقیقات واسه دلیل التهاب مورد استفاده س و به عنوان "شایدً سرطانزا" به وسیله سازمان بهداشت جهانی بیان شده.
با این حال، کاراگینان غیر تخریب شده undegraded بیشتر به عنوان یه افزودنی در مواد غذایی استفاده می شه.
باعث خیلی از نگرانیا در مورد اثرات بهداشتی بالقوه اون بر همه چیز، از مقاومت به انسولین تا التهاب شده.
با این وجود، با وجود اختلاف همیشگی به اون عنوان، گارانتی GRAS ( کلا به عنوان ایمن به رسمیت شناخته شده) از سال ۱۹۵۹ اعطا شده.

کاراگینان در کجا پیدا میشه؟

کاراگینان در خیلی از اجناس غذایی پیدا میشه منابع عمومی شامل:
سس
بستنی
ماست
یه جور پنیر دلمه شده
توفو
شیرخشک نوزاد
جایگزینای لبنی (بادام، سویا و شیر نارگیل)
گوشتهای فرآوری شده
مخلوط براساس خامه
مکملای غذایی
وعده های غذایی آماده
آب میوه
آب دوغ
خامه قهوه
چاشنی وادویه مخصوص سالاد
شکلات
مقدار موجود در این غذاها می تونه از حدود ۰.۰۱٪ در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) در بستنی به ۴٪ در مخلوط پایه خامه ای متغیره.
حتی غذاهای با برچسب " ارگانیک" هنوزم می تونه شامل کاراگینان باشن در حالی که هیئت ملی استاندارد ارگانیک تازگیاً رای به حذف کاراگینان از فهرست مواد تشکیل دهنده مصوب در اجناس ارگانیک داده ولی وزارت کشاورزی آمریکا حرف آخر رو دارن.
علاوه بر مواد غذایی، کاراگینان الان در چند چیز خونگی هست و میشه اونو در خمیر دندون، شامپو و حتی کفش لهستانی یافت کرد.
در پزشکی، از اون شده به عنوان یه ملین و درمان واسه زخم معده مورد استفاده قرار گرفته.

کاراگینان ممکنه باعث التهاب شه

در زمان آسیب یا مریضی، التهاب، یه عکس العمل عادیه که به وسیله سیستم ایمنی بدن شما به عنوان یه راه واسه مقابله با حمله کنندگان خارجی بروز می کنه.
التهاب طولانی، از طرف دیگه، می تونه به پیشرفت بیماریای طولانی در دراز مدت منجر شه.
بعضی دلایل نشون میده که کاراگینان با افزایش ترشح سیتوکینای پیش التهابی، یه نوع از سلولای ایمنی که تنظیم التهاب رو شروع کنه می تونه باعث التهاب شه.
یه مطالعه در تست لوله آزمایش اونو واسه درمان سلولای روده مورد استفاده  قرار دادن و افزایش شاخصای التهابی و التهاب رو دیدن.
مطالعه دیگری نتیجه های برابری داشت و نشون داد که اون مجموعه جواب ایمنی در سلولای روده انسانه.
با این حال، وقتی که کاراگینان به عنوان یه افزودنی غذایی مصرف می شه ممکنه مشکلات التهابی زیادی نداشته باشه.
بررسی ۲۰۱۴ اشاره کرد که این می تونه وقتی به صورت داخل وریدی تجویز شه یه اثر بر سیستم ایمنی داشته باشه و وقتی در رژیم غذایی خوراکی مصرف شه این اثر رو نداره.

کاراگینان می تونه اثر منفی روی سلامت دستگاه گوارش داشته باشه

بعضی از تحقیقات نشون میده که کاراگینان ممکنه دلیل تغییرات منفی در دستگاه گوارش شما شه.
یه مطالعه حیوونی نشون داد که اون می تونه دلیل رشد غیر طبیعی غدد لوله مانند در روده بزرگ شه که به عنوان کانون چاله نابجا شناخته شده.
تشکیل این غدد یکی از اولین تغییرات منتهی به پیشرفت سرطان روده بزرگه.
مطالعه دیگه روی حیوانات اثر یه رژیم غذایی تشکیل شده از ۵٪ کاراگینان رو در خوکچه هندی، خرگوش، موش، میمون، سنجاب و همستر بررسی کرد.
محققان به این نتیجه رسیدن که تجویز کاراگینان بیشتر از ۳ – ۵ هفته باعث زخم روده در خوکچه هندی و خرگوش شد اما در گونه های دیگه نشد.
با این حال، تحقیقات دیگه نشون دادن که اندازه کاراگینان موجود در رژیم غذایی عادی زخم روده ایجاد نمی کنه وقتی که در مقادیر متوسط (زیر ۵٪ در رژیم غذایی) مصرف می شه نشون داده شده که مشکلات جانبی نداره.
تحقیقات بیشتری واسه تعیین اثرات کاراگینان در آدم نیازه.
کلا، انگار مقدار متوسط در رژیم غذایی عموما بی خطر باشه.

کاراگینان ممکنه پیشرفت سرطان رو گسترش بده

در حالی که کاراگینان به عنوان "شاید سرطانزا" طبقه بندی شده نوع غیر تخریب درجه غذایی جور واجور نداره.
با این وجود، بعضی از تحقیقات نشون داده که کاراگینان حتی نوع غیر تخریب هم وقتی که با یه ماده سرطانزا شناخته شده همراه شه می تونه دلیل پیشرفت سرطان شه.
تو یه مطالعه روی حیوانات، یه رژیم غذایی تشکیل شده از ۱۵٪ کاراگینان نوع غیر تخریب یا بدون کاراگینان به موش خورونده شد به اونا هم اینکه یه نوع ماده سرطان زا واسه القاء سرطان روده بزرگ داده شد.
گروه تغذیه شده با کاراگینان اندازه بالاتری از تومورها رو نسبت به گروه تماشاگر داشتن این نشون میده که کاراگینان می تونه تشکیل سلولای سرطانی رو پشتیبانی می کنن.
مطالعه دیگری یافته های مشابه رو نشون داد به موش در برابر مواد سرطان زا یه رژیم غذایی تشکیل شده از ۶٪ کاراگینان درزمان ۲۴ هفته داده می شه در مقایسه با گروه کنترل، موشی که کاراگینان گرفتن یه افزایش ۳۵٪ در تومورهای کولورکتال نشون داد.
نشون داده شده که کاراگینان غذایی دلیل افزایش تولید کیناز تیمیدین می شه آنزیمیه که به عنوان یه شاخص واسه سرطان روده بزرگ استفاده می شه.
با این حال، تحقیقات دیگه هیچ رابطه ای بین کاراگینان و پیشرفت سرطان پیدا نکرده ان.
مثلا، تو یه مطالعه به موش واسه یه دوره روزه تغذیه کاراگینان داده شد و هیچ نشونه ای از ضایعات در دستگاه گوارش پیدا نشده.
پس در حالی که کاراگینان شایدً می تونه دلیل افزایش پیشرفت سرطان شه این احتمال هست که فقط در حضور دیگر مواد سرطان زا و وقتی که در مقادیر بالا مصرف شه عامل سرطان باشه.

کاراگینان می تونه باعث مقاومت به انسولین شه

بدن شما مواد غذایی رو واسه تولید انرژی به گلوکز تجزیه می کنه پس از اون هورمون انسولین ترشح می شه که مسئول پخش قند به سلولاتون هستش.
وقتی مقاومت به انسولین ایجاد می شه بدن شما نمی تونه انسولین مصرف کنه و باعث ساخت گلوکز و انسولین بالا در خون شما می شه.
با گذشت زمان، این می تونه به مشکلات مانند دیابت منجر شه.
بعضی از تحقیقات نشون میده که کاراگینان می تونه دلیل مقاومت به انسولین و نبود تحمل گلوکز می شه.
تو یه مطالعه، به موش آب آشامیدنی شامل کاراگینان داده شد و بعد واسه تحمل گلوکز تست شده محققان به این نتیجه رسیدن که سطح انسولین و گلوکز در گروه کاراگینان از گروه کنترل به طور زیادی بالاتر بود.
مطالعه دیگری به موش یه رژیم غذایی شامل کاراگینان، یه رژیم غذایی با چربی بالا و یا ترکیبی از هر دو به مدت یه سال داده شد.
موشایی که با کاراگینان درمان شده بودن نبود تحمل گلوکز سخت تری از رژیم غذایی پرچرب به تنهایی نسبت به گلوکز داشتن چربی بالا، رژیم غذایی کاراگینان اثر زیادی بر سطح قند خون، نبود تحمل گلوکز و حتی سطح چربی داشت.
تحقیقات هنوزم مشخص نکرده که این یافته های چیجوری در آدم قابل اجرا هستش.
یه رژیم غذایی سالم همراه با ورزش و مصرف متوسط از غذاهای فراوری شده که شامل کاراگینانه بهترین راه واسه جلوگیری از مقاومت به انسولین و ثابت نگه داشتن سطح قند خونه.

.

منبع :

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *