آیا ژله خاصیت استخوان سازی دارد؟ | تغذیه سالم

ژله خاصیت استخون سازی

اگه می خواین بچه ها تغذیه سالمی داشته باشن، شکلای جور واجور مغزها، میوه و سبزی‏ها رو در برنامه غذایی شون بذارین.

این روزا کودکان در محیط بسیار آلوده ‏ای زندگی می‏کنن و در برابر تماس با فلزات سنگینی چون سرب، جیوه و کادیوم هستن که کم کم در بدن اونا جمع می شه. این تجمع می‏تونه باعث بروز مشکلاتی مانند ناتوانی در یادگیری، بیش ‏فعالی و افسردگی در اونا شه، پس در برهه‏ ای از زمان که رشد کودک سریع تر می شه، باید به موضوع تنوع و تعادل در برنامه غذایی اونا توجه بیشتری داشت و مراقب بود خوراکیای کم ارزش نخورن.

ژله یکی از همین خوراکیای کم ارزشه ولی بیشتر والدین با این تصور اشتباه که در استواری استخوانا تاثیر داره، اونو به عنوان دسر در برنامه غذایی فرزندان خود می‏ گنجانند درحالی که میشه به جای اون منابع غذایی بسیار غنی از کلسیم مانند شیر، ماست، کنجد، بادام و شکلای جور واجور کلم‏ ها رو که تامین‏ کننده کلسیم لازم بدن هستن، در برنامه غذایی اونا قرار داد.

الان، ژله‏ های آماده موجود در بازار که با رنگ‏ها و طعم ‏های جور واجور عرضه می ‏شن، از نظر تغذیه ‏ای مناسب کودکان نیستن چون در بروز حساسیت در اونا نقش دارن و ممکنه در بعضی از بچه ها که زمینه آلرژی دارن، باعث بروز حساسیت به صورت خس خس سینه یا کهیر شن.

اگه می خواین بچه ها تغذیه سالمی داشته باشن، شکلای جور واجور مغزها، میوه و سبزی‏ها رو در برنامه غذایی شون بذارین و با به کار گیری مخلوط آبمیوه‏ های طبیعی با ژلاتین ‏های استاندارد، ژله خونگی جفت و جور کنین. می‏ تونید علاوه بر آبمیوه‏ های طبیعی، شکلای جور واجور میوه‏ ها یا بستنی رو هم به ژله اضافه کنین.

هرچند بهتره به جای اینکه ذائقه کودک رو به اینجور خوراکی‏هایی عادت بدین، ترکیبی از شکلای جور واجور مغزها یا مخلوطی از سالاد میوه (ترکیب میوه‏ ها همراه با کنجد، بادام یا گردو) رو در برنامه غذایی اون بذارین و به عنوان میان‏ وعده ‏ای سالم در اختیارش بذارین تا یه تیکه از نیازهایش به شکلای جور واجور ریزمغذی‏ ها تامین شه چون توان مقاومتی کودکان امروزی در مقابل عوامل مریضی‏زا و آلودگی‏های احتمالی به دلیل بدغذایی، کم‏ خوابی و رعایت نکردن تناسب در مصرف موادغذایی، بسیار ضعیفه و معمولا بعد از سن ۳ سالگی، مصرف تنقلات و کم ‏تحرکی در کودکان باعث چاق ‏تر شدن اونا می‏شه پس وقتی که می ‏توان کودک رو به خوردن شکلای جور واجور مغزها تشویق کرد، لزومی نداره خوراکی‏هایی مانند ژله رو در برنامه غذایی اونا گذاشت.

.

منبع :

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *