آیا ژلاتین واقعا برای مفاصل مفید است؟ | بیماری

: ژلاتین واقعا واسه مفاصل خوبه؟ 

عموم جامعه باور بر این دارن که خوردن ژلاتین میتونه روی مفاصل ما اثرات مفیدی داشته باشه،حال به بررسی این موضوع از نظر پزشکی میپردازیم.ژلاتین یه ماده غیر عادی هست که بیشتر از مواد حیوونی بدست میاد: پوست، استخوانا، بافتای همبند ماهی، مرغ و گاو. به نظر عجیب هست؟

با این حال این ماده رو در کیک میوه ای، ژله، و تعداد زیادی از غذاای دیگه میبینیم. بر زمینه یه تحقیق گذشته، این همون ماده ایست که واسه داشتن مفاصل سالم تر به اون نیاز دارین.در یه تحقیق، اونا ۸ جوون سالم رو گزینه کردن و اثر استفاده از مکمل ژلاتین غنی از ویتامین سی رو گذشته از اجرای حرکات پر شدت بررسی کردن.

بعد از ورزش، اندازه آمینو اسیدهای خاصی تست شد که نشون میده بدن از کلاژن موجود در ژلاتین واسه ساختن تاندونا، استخوانا، رباطا و بقیه بافتای هم بند استفاده می کنه. محققان کشف کردن که مکمل ژلاتین این آمینو اسیدها و بقیه نشانگرها رو زیاد کرده، که نشون می ده بدن شک نداشته باشین از ژلاتین واسه ساخت کلاژن لازم واسه تقویت بافتای همبند استفاده میکنه.

واسه دیدن کارکرد ژلاتین در عمل، محققان اون رو روی رباطایی که در محیط آزمایشگاهی در حال رشد هستن تست کردن. به لطف این مکمل، بافتای هم بند مهندسی زیستی شده هم از ساخت بیشتر کلاژن سود میبرن.ژلاتین شامل مواد خوراکی هست که بدنتون واسه ساخت کلاژن (پروتئینی که باعث انعطاف پذیری بافتای هم بند،

استخوانا و پوست می شه) به اون نیاز داره. ساخت طبیعی کلاژن با افزایش سن کم میشه، پس اگه به طریقی ساخت کلاژن رو زیاد کنین (هم چون استفاده از مکمل کلاژن) یه قدم لازم واسه کاهش اثرات عضله ای- اسکلتی افزایش سن هست.

اما اضافه کردن ویتامین سی حتی تاثیرگذاری اون رو بیشتر می کنه. به جز آمینو اسیدها، واسه ساخت کلاژن بدن به ویتامین سی هم نیاز داره. با اضافه کردن ویتامین سی به ژلاتین، تاثیر گذاری این مکمل بیشتر میشه – در نتیجه استفاده از این مکمل اندازه کلاژن زیاد شد.

 به گزارش پارس ناز اگه دنبال راه جدیدی هستین که سلامت مفاصل رو بهتر کنین، تلاش کنین از مکمل ژلاتین غنی از ویتامین سی استفاده کنین. می تونین در منزل اجناس ژلاتینی درست کنین، می تونین از اون بدون طعم استفاده کنین و به اون غذاای غنی از ویتامین سی اضافه کنین هم چون میوه خونواده مرکبات یا گوجه. براث استخوانی یا بقیه غذاای همراه با استخون درست کنین

که ساخت طبیعی ژلاتین رو از مغز استخون افزایش می ده. کمی ژلاتین بیشتر در زندگی می تونه راز داشتن مفاصل و بافتای همبند سالم تر باشه.

.

منبع :gahar.ir

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *