آیا چیپس و پفک سرطان زاست؟ | بیماری

ایسنا: دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چیپس و اسنک ایران گفت: غلات حجیم شده و چیپس در سلفونای شفاف که با عنوان اجناس خونگی به صورت گسترده در بوفهای سینما و سوپرمارکتا در حال توزیعه، بسیار مضر بوده و خطر سرطان زایی دارن که اصلا مصرف این اجناس به مردم پیشنهاد نمی شه.

علی شریعتی با اشاره به اینکه غلات حجیم شده و چیپسایی که در سلفونای شفاف به فروش می رسن بدون هرگونه استاندارد و پروانه بهداشتی هستن و هیچ گونه قیمت گذاری هم روی اونا وجود نداره، اعلام کرد: فروشندگان این اجناس غیر بهداشتی فقط به دنبال کسب سودهای کلان از مشتریان موقتی خود هستن.

ایشون اضافه کرد: هیچ نظارتی روی روند تولید این اجناس وجود نداره و به دلیل داشتن سلفونای شفاف، تابش نور خورشید روی اونا باعث می شه تا فعل و انفعلاتی در محصول داخل بسته بندی اتفاق بیفته که در آخر باعث اکسیده شدن روغن محصول شده و مصرف اونو بسیار مضر می کنه و حتی خطر سرطان زایی هم داره.

ایشون اضافه کرد: این نوع از غلات حجیم شده و چیپسای غیراستاندارد بیشتر در مکانایی مثل بوفهای سینما، بعضی سوپرمارکتا و حتی نونای فانتزی به فروش می رسن و براساس تفاهم نامه ای که بین کانون انجمنای صنایع غذایی و سازمان غذا و دارو امضا شده باید روی این امکان نظارت بیشتری به وجود بیاد.

۶۷ درصد از سهم بازار چیپس و اسنک عراق در اختیار ایرانه

شریعتی از وجود ۴۷ واحد فعال در مورد تولید چیپس و اسنک در کشور خبر داد و گفت: تعداد پروانه های استفاده در صنعت چیپس، اسنک و غلات حجیم شده به حدود ۱۵۰ پروانه هم رسیده بود که در پنج سال گذشته به دلیل تغییر و تحولات اتفاق افتاده در شرایط اقتصادی کشور مثل رکود و سخت شدن حضور در بازار، تعداد خیلی از واحدهای کوچیک و محلی این صنعت تعطیل شدن.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چیپس و اسنک ایران با بیان اینکه به دلیل حجیم بودن و در عین حال کم ارزش بودن، صادرات اجناس صنعت اسنک و چیپس به کشورای دوردست توجیه اقتصادی نداره، اعلام کرد: با این وجود صنعت اسنک سهم بالایی در بازار کشورای همسایه داره؛ طوری که ۶۷ درصد از سهم بازار چیپس و اسنک عراق در اختیار اجناس ایرانیه. این صنعت به کشورای افغانستان، CIS و حاشیه خلیج فارس هم صادرات داره.

به گفته ایشون کل صادرات این صنعت در سال قبل حدود ۴۶ میلیون دلار بود. هم اینکه بخشی از اجناس این صنعت به صورت روباری و در حجم کم به کشورهایی مانند کانادا و استرالیا هم فرستاده میشه.

بازار چیپس و پفک انحصاری نیس

شریعتی در عکس العمل به این اظهارنظر که به نظر می رسه در سالای گذشته بازار چیپس و اسنک کشور به چند برند خاص محدود شده و انحصار در این بخش به وجود اومده، اضافه کرد: تغییر و تحولات اتفاق افتاده در بازار به دلیل شرایط اقتصادی بوده. این تغییرات باعث شد تعداد خیلی از واحدهای کوچیک این صنعت تعطیل شن و بازیگران بازار اسنک و چیپس کشور بسیار محدود شده و ورود به این بازار سخت شه. البته باور نداریم که بازار انحصاری شده.

ایشون در جواب به این سوال که دلیل تبلیغات وسیع اجناس اسنک و چیپس در رادیو و تلویزیون چیه و ادعاهای مطرح شده در تبلیغات مبنی بر ارائه اجناس جدید به وسیله تولیدکنندگان صحت داره یا خیر؟ توضیح داد: اجناس جدید در صنعت اسنک و چیپس معمولا در فناوری تولید اونا تغییراتی ایجاد شده. مثلا در گروه چیپس محصول جدیدی عرضه می شه که ترد تره و یا چیپسای خونگی که به صورت صنعتی تولید شدن. در روند تولید این محصول سیب زمینی روغن کمتری جذب می کنه ولی ترد می شه.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چیپس و اسنک ایران گفت: بررسیامون در دنیا نشون میده که چیپس خونگی به دلیل اینکه روند پخت اون خیلی قابل کنترل نیس مصرف اون حتی مضرتر از چیپس خونگی به صورت صنعتیه. ضمن اینکه صنعت چیپس از سیب زمینی استفاده می کنه که نژاد اون در دسترس مردم نیس و قند کمتر و در عین حال ماده خشک بیشتری داره. از طرف دیگه در بخش اسنک و غلات حجیم شده جدا از بازی طعما، نسلای جدیدی از این اجناس مثلا با پروتئین غنی شده تولید می شن که به خاطر همین در تبلیغات از اونا به عنوان اجناس جدید یاد می شه.

صنعت اسنک و چیپس بیشترین تبلیغات رو در بین صنایع غذایی داره

ایشون با اشاره به اینکه صنعت اسنک و چیپس دارای بیشترین حجم تبلیغات در بین گروه صنایع غذاییه، اضافه کرد: البته در دنیا هم همین وضعیت میشه دید و البته در مورد تبلیغات این صنعت سختگیریای زیادی هم وجود داشته و روی چگونگی اون نظارت می شه.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چیپس و اسنک ایران درباره ماشین آلات مورد استفاده در صنعت اسنک و چیپس هم گفت: بیشتر ماشین آلات به روز این صنعت وارداتی هستن. هرچند از ماشین آلات داخلی هم در این صنعت استفاده می شه. این در حالیه که الان حریف اصلی ایران در صنعت اسنک و چیپس منطقه عربستانه. در دنیا هم آمریکا رتبه اول این صنعت رو داره.

اروپاییا پفک ایرونی می خرن و به کشورشون می برن!

ایشون در جواب به این سوال که دلیل نبود واردات در بخش اجناس اسنک و چیپس اعلام کرد: الان حجم واردات در اجناس اسنک و چیپس بسیار محدود بوده و نزدیک به صفره. دلیل این وضعیت هم اینه که واردات این اجناس صرفه اقتصادی نداره و میلی هم واسه این کار وجود نداره. حتی بعضی آدمایی که از اروپا به ایران میان در زمان برگشت از فرودگاه پفک ایرونی رو خریداری می کنن و با خود به کشوراشون می برن.

این فعال صنعتی درباره افزایش شدید قیمت اجناس اسنک و چیپس ظرف چند سال گذشته و مخصوصا بعد از هدفمندی یارانه ها هم گفت: اجناس اسنک و چیپس مشمول قیمتگذاری نیستن و در سالای گذشته هم قیمت این اجناس برابر با اندازه تورم بالا رفته. البته تغییرات قیمتی همزمان با تغییر وزن اجناس بوده. یعنی زیاد شدن قیمت اجناس با افزایش وزنی اجناس همراه بوده.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چیپس و اسنک ایران گفت: در سالای گذشته با بحران سیب زمینی مواجه شده و قیمت این محصول بعضی وقتا تا ۵۰۰ درصد هم زیاد شد. این اتفاق باعث تحمیل زیانای سنگینی به شرکتای اسنک و چیپس شد. با این وجود زیاد شدن قیمت اجناس اسنک و چیپس عجیب نبوده.

ایشون گفت: الان ۸۵۰۰ نفر به صورت مستقیم در صنعت اسنک و چیپس کشور کار می کنن که با احتساب بخش پخش تعداد فعالان این صنعت به بیشتر از ۱۳ هزار نفر می رسه.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *