آیا چیپس سبزیجات سالم است؟ | بیماری

:  چیپس سبزیجات آنقدرها هم سالم نیس

با اینکه خیلی از افراد تصور می کنن چیپس سبزیجات کالری کمتری نسبت به چیپسای معمولی داره، اما این عقیده از پایه اشتباهه.

یه بسته چیپس سبزیجات برابر هشت قاشق غذا خوری شکر داره و هر چند این چیپس از سبزیجاتی مانند چغندر، هویج و سیب زمینی تشکیل شده اما پر از قند طبیعی است که وزن رو به طور زیادی بالا برده و سوخت و ساز بدن رو با مشکل مواجه می کنه.

شکر، تنها عامل مضر در این چیپسا به حساب نمیاد چون که استفاده زیادتر از اندازه از روغن واسه سرخ کردن این چیپسا، باعث بالا رفتن اندازه چربی اونا می شه.

جالبه بدونین که یه بسته چیپس سبزیجات شامل ۲۲.۳ درصد قند و ۳۵.۵ درصد چربیه، اما با وجود مقادیر بالای قند در این نوع چیپسا، بعضی از شرکتا تلاش می کنن با اضافه کردن ادویه به این چیپسا طعم مطبوعی به اون بدن که همین مسئله، در روند زیاد شدن وزن مصرف کنندگان نقش داره.

از طرفی بعضی از شرکتای تولیدکننده چیپس سبزیجات، تلاش می کنن واسه کاهش محتوای چربی، روغن آفتاب گردان (به دلیل دارا بودن سطح بالایی از چربیای اشباع نشده)، روغن زیتون و روغن آووکادو به این خوراکی محبوب اضافه کنن. این در حالیه که روشای یاد شده از قند موجود در این نوع چیپسا نمی کاهد.

محققان می گن که قند موجود در میوه ها و سبزیجات بهتر و سالم تر از قندیه که به دیگر مواد خوراکی اضافه می شه.

هم اینکه براساس آخرین یافته های تحقیقات آزمایشگاهی، وقتی که سبزیجات در روغن سرخ می شن، اندازه چربی موجود در اونا بیشتر شده و این شرایط در جهت زیاد شدن وزن و بروز شکلای جور واجور مریضی ها از جمله چربی خون، نارساییای قلبی و بیماریای کبد عمل می کنه.

الو دکتر

.

منبع :

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *