آیا چشم ها هم آفتاب سوخته می شوند ؟! | بیماری

: چشما هم آفتاب سوخته می شن ؟! 

به گزارش نون و آب به نقل از نوچه بعضی وقتا بعد از گذروندن یه روز گرم و آفتابی در محیط باز احساس می کنیم چشم هامون پر از شن شده و ممکنه این سئوال پیش بیاد که چشما هم مانند پوست آفتاب سوخته می شن؟ Photokeratisis یا آفتاب سوختگی قرنیه که با نام برف کوری هم شناخته می شه در اثر ایجاد تاولای کوچیکی در قرنیه و سفیدی چشم به وجود میاد. این پدیده بیشتر در فصل تابستون و وقتی اتفاق می افته که چندین ساعت بدون پوشش کافی و مناسب در برابر اشعه فرابنفش خورشید قرار بگیرین.

این اشعه ها از سطوح آب، شن، خیابون و پیاده روها (هم اینکه برف در زمستون) بازتابانیده شده و موجب تخریب لایه های خارجی سلولا می شن. اگه چشماتون دچار آفتاب سوختگی شن تنها دچار درد و ناراحتی نمی شین بلکه علاوه بر اون به نور هم حساس هستین، چشماتون دچار تورم شده و زیادتر از اندازه عادی اشک ریزی دارن و دیدتون هم تار می شه.

در صورت بروز اینجور مشکلاتی بهتره به چشم دکتر مراجعه کنین که در صورت ضرورت و واسه جلوگیری از عفونت که در بعضی موارد بعد از گذشت یه مدت اتفاق می افته، آنتی بیوتیک تجویز می شه. اگه چشما دچار عفونت شن، ممکنه روی قرنیها زخم شکل بگیره و موجب مات شدن اونا شه که اینجور اتفاقی می تونه دید رو به طور دائمی تحت تاثیر بذاره. اما حالا خوبیش اینه این مشکل در بیشتر موارد بعد از گذشت چند روز خود به خود از بین میره.

: چشما هم آفتاب سوخته می شن ؟!

.

منبع :

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *