آیا چشم های شما نفس می کشند؟! | بیماری

بله! چشمامون مثل همه جای بدن ما نیاز به سوزوندن مواد غذایی دارن که به وسیله رگای خونی به چشم  می رسن و واسه این کار، یعنی واسه سوزوندن مواد غذایی، نیاز به اکسیژن داریم. این در حالیه که قرنیه، یعنی جلویی ترین قسمت چشم یا یعنی همون قسمت گنبدی شکلی که در جلوی چشم ما قرار داره، و لنزهای طبی رو روی اون قرار می دیم، باید همیشه شفاف باشه تا بتونیم همه جا رو ببینیم. واسه اینکه قرنیه شفاف بمونه، لازمه که رگای خونی در قرنیه شفاف بمونه، به خاطر همین، قرنیه بدون رگه و امکان دریافت اکسیژن از خون رو نداره. جالبه بدونیم که : قرنیه چشم ما اکسیژن رو مستقیم از هوا دریافت می کنه و شاید تنها جای بدن باشه که قادر به استفاده کردن از اکسیژن موجود در هوا هستش. بله! چشمامون نفس میکشن، اونم به معنی حقیقی این عبارت!

اگه لنز استفاده کنین چیجوری؟ بازم چشم شما نفس میکشه؟

جواب این سؤال بستگی داره به این که چه نوع لنزی رو مصرف می کنین. اگه لنز شما از نوع نرم معمولی کم آبه، اندازه اکسیژنی که به چشم شما می رسه، ابداً کافی نیس. دقت کنین که لنزهای معمولی کم آب تا چند سال پیش واسه مصرف در ساعاتی که چشما باز هستن، مورد تأیید بودن، ولی امروزه باور محققان بر اینه که اندازه اکسیژن لازم چشم خیلی بیشتر از اون چیزیه که در گذشته فکر می کردیم. لنزهای نرم معمولی که کمتر از ۵۵ درصد آب داشته باشن، چشم رو با کمبود اکسیژن مواجه می کنن، حتی در ساعاتی که چشما باز هستن!

منظور از لنز نرم معمولی کم آب چیه؟

لنزهای نرم معمولی، از جنس ماده ای هستن که اصطلاحاً هما (HEMA) نامیده می شه. این ماده یک جور پلاستیک مخصوصی مثل اسفنج ظرفشوییه و می تونه مقداری آب جذب کنه. در واقع لنزهای نرم معمولی همه از پلاستیکای اسفنجی ( پفکی ) ساخته می شن و این پلاستیکا رو اصطلاحاً پلاستیکای هایدروژل می گن.

جذب شدن آب به درون این ماده پلاستیکی به دو دلیل مهمه:

نرمی لنز به دلیل وجود آب در لنزه، وجود آب در لنز باعث می شه مقداری اکسیژن در آب لنز حل شه و اکسیژن از لنز عبور کنه و به چشم برسه.

این نوع لنزها رو که به واسطه وجود آب در بافتشان، اکسیژن رو عبور میدن، لنزهای نرم معمولی می گیم. نوع جدیدتری از لنزهای نرم هم هست که در اونا اکسیژن واسه عبور کردن از لنز احتیاجی به وجود آب نداره. در این لنزها، ماده ای به نام سیلیکون عامل عبور دهنده اکسیژنه و احتیاجی به آب واسه عبور کردن اکسیژن نیس. با این وجود، در ترکیب ماده سازنده این لنزها هم مقداری آب قرار میدن تا لنز نرم بمونه و به چشم نچسبد. این نوع لنزها رو لنزهای نرم سیلیکون هایدروژل می گن. این لنزهای نرم، معمولی نیستن و اگه کم آب باشن اکسیژن بیشتر رو عبور میدن.

صورت مسئله

لنزهای نرم غیرمعمولی (سیلیکون هایدروژل)، فعلاً در دسترس همه مردم نیستن و روش مصرف بخصوصی دارن که باید کم کم در ایران معرفی شن. لنزهای معمولی کم آب، مانع از تنفس طبیعی چشم می شن. کمبود اکسیژن در چشم باعث ترشح دو نوع اسید در داخل قرنیه می شه (اسید لاکتیک و اسید کربنیک)؛ با ترشح این دو اسید، لایه های داخلی قرنیه آسیب می بینن. مهمترین آسیبا رو داخلی ترین لایه قرنیه (آندوتلیوم)، متحمل می شه. آسیبای وارد شده به این لایه، غیرقابل بازسازی و غیرقابل درمانه! کسائی که از لنزهای نرم معمولی کم آب استفاده می کنن. گرفتار به نواقص غیرقابل جبران در داخلی ترین لایه قرنیه می شن که در کوتاه مدت (چند سال) نه درد داره و نه ناراحتی، ولی در درازمدت (معمولاً بین پنج تا ده سال بعد از بروز آسیب)، باعث غیرقابل تحمل شدن لنز و حتی بروز مشکلات بسیار جدی در قرنیه می شه.

راه حل چیه؟ واقعاً باید تموم لنزها رو دور انداخت؟

خیر، فقط بعضی از لنزها رو باید دور انداخت. به طور کاملً احتیاجی به تکرار کردن جمله غلط و به طور کاملً نادرست «لنز مضره و باعث نابینایی می شه» نیس. لنز وسیله ایه به طور کاملً بی خطر، البته اگه روش مصرف اونو به درستی بدونیم و رعایت کنیم. یادمون نره که به کار گیری لنز واسه بعضی آدما به طور کاملً لازمه و فقطً جنبه زیبایی نداره و واسه بعضیا هم به کار گیری کنتاکت لنز به معنی طبیعی زندگی کردنه. اگه مایل به به کار گیری لنزهای نرم هستین تنها کاری که باید بکنین اینه که از لنزهای دارای آب بیشتر (بیشتر از ۵۵ درصد و ً بیشتر از ۷۰ درصد) استفاده کنین. لنزهای پر آب لطیف تر هستن و به خاطر همین دووم کمتری دارن و معمولاً به صورت فصلی یا حتی یه ماه س مصرف می شن ولی عوضش واسه تنفس چشم در ساعات بیداری، به طور کاملً مناسب هستن.

نتیجه

واقعاً وقت اون رسیده که … قبول کنیم که مردم از مصرف لنز دست ورنداشته ان، چون به این وسیله نیاز دارن، پس تلاش کنیم روشای درست مصرف لنز رو بیاموزیم و در رعایت بهداشت لنز تلاش کنیم. به مصرف لنزهای دارای بیشتر از ۵۵ درصد آب و ً بیشتر از ۷۰ درصد آب روی بیاریم؛ تلاش کنیم مصرف لنزهای کوتاه مدت و سیلیکون هایدروژل رو هر چی سریعتر در جامعه رواج بدیم.

توجه کنین که چشماتون گرانبهاتر از لنزهای شماس و هزینه لنزهای پرآب خیلی فرقی با لنزهای کم آب نداره.

منبع : tebyan.net

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *