آیا چشمان شما خشک است؟ | بیماری

خیلی از افراد در برهه ای از زندگی خود به دلیلای زیادی مثل مریضی، عمل جراحی و خیلی از دلایل دیگه دچار خشکی چشم می شن و گاه این موضوع می تونه واسه اونا به اندازه ای عذاب آور باشه که اونا رو راهی چشم پزشکی کنه.

خشکی چشم یکی از شایع ترین مریضی های چشمه که می تونه اشکالاتی مثل تبخیر زیاد اشک یا کاهش تولید اشک رو به همراه داشته باشه، حال چیکار باید کرد تا از این مریضی محفوظ بمونیم یا اگه به اون گرفتار شدیم، خیلی سریع درمان شیم؟

ایشون با بیان این که لایه چربی از غدد چربی لبه پلک و بقیه غدد چربی ساخته می شه، خاطر نشون می کنه که لایه آبکی از غدد اشک و لایه موسینی از سلول های مخاطی موجود در ملتحمه ساخته می شن و واسه داشتن اشکی خوب و سالم باید تولید، تخلیه، تبخیر، حس قرنیه، حرکت و شکل پلک ها سالم باشن، چون مشکل در هر کدوم از این موارد می تونه خشکی چشم رو به همراه داشته باشه.

طبق تحقیقات انجام شده، خشکی چشم در بعضی از نژادها و مناطق جغرافیایی بیشتر دیده می شه.

به گفته این جراح و متخصص، علائم این مریضی از مشکلات کوتاه(تحریک چشم) تا مریضی های شدید سطحی چشم رو شامل می شه و علائم مریضی در آخر روز بدتر می شه.

احساس وجود جسم خارجی، سوزش، خشکی، ترس از نور، در موارد نادری تاری دید، قرمزی چشم، خستگی و سنگینی چشم از علائم شایع این بیماریه

که با بالا رفتن سن و پس از سن یائسگی در زنان مهمه.

دکتر فراهانی دستجانی با توضیح دادن این موضوع که بعضی از داروها هم می تونن خشکی چشم رو واسه فرد به همراه داشته باشن، پروپرانولول، متیل دوپا، گروه داروهای ضد افسردگی، گروه داروهای قلبی واسه تنظیم ریتم قلب، بعضی از داروهای عصبی، گوارشی، شل کننده های عضلانی، کاهش احتقان واسه سرماخوردگی، داروهای بیهوشی و آنتی هیستامین ها رو جزو این دسته به حساب آورده و می افزاید: بعضی از اعمال جراحی چشم مثل اصلاح عیوب انکساری می تونه از دلایل خشکی چشم باشه.

ایشون با اشاره به این که گروهی از پزشکان با انجام تحقیقاتی در سطح آسیا به این نتیجه رسیده ان که خشکی چشم در افراد گرفتار به دیابت بسیار شایعه، در مورد بیماران تیروئیدی اعلام می کنه: در شکلای جور واجور مریضی های تیروئیدی ممکنه مشکل خاصی به نام مشکل چشمی تیروئید دیده شه که جدا از علائم پُرکاری و کم کاری، این مشکل با خشکی چشم همراه س.

این چشم دکتر می افزاید: گرما و سرمای زیاد، جریان هوای تند (کولر و گرم کننده ها)، رطوبت کم هوا، استفاده زیاد از کامپیوتر، تابش مستقیم خورشید و آلودگی هوا می تونه از دلیلای شدید شدن کننده خشکی چشم حساب شه.

درمان خشکی چشم

دکتر فراهانی دستجانی با اشاره به این که یکی از دلایل خشکی چشم می تونه ایجاد اشکال در لایه های اشک، لبه پلک و شکل پلک ها باشه، خاطر نشون می کنه: بعضی وقتا واسه جبران تبخیر اشک می توان با گذاشتن لنزهای خاص یا دوختن پلک ها مانع تبخیر اون شد یا این که با گذاشتن پلاک ها و ژلاتین های مخصوص در راه خروج مجرای اشکی در گوشه داخل پلک ها، مانع خروج اون شد تا اینجوری اشک بیشتری در مقابل چشم قرار بگیره.

ایشون در مورد تاثیر اشک مصنوعی عقیده داره درمان خشکی چشم در اول شامل نابود کردن دلیل به وجود آورنده اون و در مرحله بعد جبران اشک به صورت اشک مصنوعیه که در ترکیب شیمیایی غلیظ و کم غلظته.

قطره های معمولی شامل ماده موثره و ماده نگهدارنده باعث می شه که بعد از باز شدن قطره تا ۴ هفته بشه ازش استفاده کرد ولی در قطره های بدون ماده نگهدارنده که فقط شامل ماده موثره هستن، پس از باز کردن فقط تا ۲۴ ساعت قابل استفاده هستن و بیشتر از این مدت نمی توان اونا رو نگهداری کرد.

گرما و سرمای زیاد، جریان هوای تند (کولر و گرم کننده ها)، رطوبت کم هوا، استفاده زیاد از کامپیوتر، تابش مستقیم خورشید و آلودگی هوا می تونه از

علل شدید شدن کننده خشکی چشم حساب شه.

تحقیقات نشون میده: وجود اشک طبیعی در سطح چشم واسه حفظ سلامت قرنیه، ملتحمه و بهبود کیفیت دید لازمه و به طور کامل مشخصه مشکل در اشک موجب ایجاد مشکلات مختلفی می شه که در بعضی موارد (شدید یا معمولی) احتمال بروز زخم عفونی و غیرعفونی قرنیه و ایجاد کدورت قرنیه و حتی مشکلات جدی تر هست.

زنان خشک چشم

این چشم دکتر بیان می کنه: خشکی چشم در زنان بیشتر از مردان دیده می شه که پس از سن یائسگی بسیار مشخصه پس در شرایطی که امکان استفاده تکراری از قطره نباشه، پمادهای مخصوصی تجویز می شه که دارای موندگاری بیشتری هستن.

رژیم های متعادل می تونن به پیشگیری و بهتر شدن خشکی چشم کمک کنه، طوری که دکتر فراهانی دستجانی یکی از دلایل مشکل در تولید لایه موسینی اشک رو کمبود ویتامین A عنوان کرده و می افزاید: رژیم های غذایی متعادل می تونن تا حد زیادی کمک کننده باشن.

ایشون تصریح می کنه: یکی از دلایل خشکی چشم بلفاریت یا التهاب غیرعفونی لبه پلکه که در این مورد خاص شستشو با شامپو بچه در بهداشت لبه پلک و کاهش آسیب خشکی چشم موثره.

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *