آیا چای های چربی سوز واقعا موثر و مطمئن هستند؟ | رژیم غذایی

چایای چربی سوز واقعا موثر و مطمئن هستن؟

چای های چربی سوز همه جا یافت می شن، کاهش وزن سریع و بدون دردسرآنها می تونه بسیار وسوسه انگیز باشه.

اما اونا مجاز هستن؟

توصیفات اندام باریک از طرف یه شخص معروف ممکنه این باور رو در شما بسازه که اگه واسه ایشون موثر بوده، واسه من هم موثر هستش. از اونجایی که ادعا می شه تموم این دم کردنیا طبیعی هستن و ترکیبات گیاهی دارن، فرض اینکه دست کم چیزی رو از دست نمی دین راحت تره.

اما کارشناسان مخالف هستن. اکثریت نزدیک به اتفاق کارشناسان و پزشکان تغذیه عنوان می دارن که چایایی که مدعی کمک به چربی سوزی هستن، در بهترین حالت خنثی بوده و در بدترین حالت ممکنه خطرناک باشن.

۱. شاید مقدار کمی از آب بدنتون از کفتون میره

کریستین پالومبو، عضو هیئت علمی تغذیه و سلامت دانشگاه کنیاک یکی از کارشناسانیه که در این مورد شفاف سازی کرده.

طبق یافته های ایشون: بدور از برخورداری از یه روش طبیعی و مطمئن جهت کاهش وزن، چایای چربی سوز گفته شده، پر از گیاهان تلخ مزه ان که دلیل کاهش وزن فوری نشده و به وسیله بی حال کردن و افزایش ادرار دلیل کاهش وزن موقت می شن. به بیان دیگه، خیلی از مایعات داخل بدنتون رو به وسیله ادرار دفع می کنین و ملینای قوی موجود در اونا، روده هاتون رو کار میندازن. بعضی از عادی ترین مواد تشکیل دهنده ای که در چای چربی سوز پیدا میکنین ترکیباتی مانند برگ سنا، ریشه بابا آدم، درختچه غربی کنارهای بومی آمریکای شمالی، ارجنگ، روغن کرچک، برگ شیر دندون، پرک هندی، کاسنی یه جور گوجه یا آلوچه خشک کردنیه. اونا گیاه هستن اما هم اینکه می تونن به طور بالقوه ای دلیل نابودی شما شن. ملینا وابستگی ایجاد می کنن و کارکرد روده بدون مصرف اونا براتون سخت می شه.

هم اینکه، چیزی که شما از کفتون میره، فقط آب و مواد زائد جامده نه چربی بدن. به این معنا که هر مقدار وزنی که با نوشیدن این چای ها کم می کنین، پس از قطع مصرف برمیگرده. پس مصرف این اجناس رو پیشنهاد نمی کنم.

۲. طبیعی بودن فقط به معنی مطمئن بودن نیس

دکتر آدراین یودیم متخصص تغذیه گفت: حتی ترکیباتی که شامل مواد گیاهی هستن، به طور کامل غیر قابل کنترل هستن. تولید کنندگان نمی تونن چیزی در برچسب محصول بنویسن و ادعای خود رو بدون دلیل و مدرک ثابت کنن.

مسئله ترس آورتر اینه که اونا راز ترکیبات محصول رو خصوصا در تبلیغات چربی سوز بودن اونو معلوم نمی کنن. چای چربی سوز، شامل ترکیبات خطرناکیه (و بعضی از اونا غیرقانونی هستن). این ترکیبات شامل اپدرا (درختچه همیشه سبز مناطق گرم و خشک که دارای ساقه های صاف و برگای کوچکه، از گونه های افندرین که جهت مصارف پزشکی ازش استفاده می شه) و ترکیب شیمیایی سابوترینه که به حمله های قلبی ربط داره. من مریضایی داشتم که مکملای کاهش وزن رو خریداری کرده و بعد به امراض دیگه گرفتار شدن.

به این دلیله که من همیشه در مورد مکملا مخصوصا مکملای کاهش وزن اخطار میدم. آخرسر باید ذکر کنم که تبلیغاتی که ادعا می کنن این نوع چای طبیعی بوده و به کاهش وزن تون کمک می کنه، دال برمطمئن بودن اون نیس.

۳. بهتره چای خالص بخورین

دکتر وندی بازیلیان، نویسنده کتاب درست بخورین، لاغر بمونین؛ رژیم غذایی و مکملا در یافته های خود این جوری اعلام کرد که چای دانه های ساده مشکی، سبز و سپید متنوعی دارن. خصوصا چای سبز، غنی از اپی گلوکتشین گالات یا ( EGCG) است، ترکیبی که می تونه در کاهش وزن موثر واقع شه.

اطلاعات کمی در مورد چگونگی کارکرد اون هست: بعضی از بررسیا تلاش می کنن کهEGCG در سوختن کالری، افزایش شکسته شدن چربی، مهارتشکیل سلولای نوین چربی موثر بوده و به کاهش جذب چربی به وسیله بدن کمک می کنه.

البته فقط با نوشیدن چای سبز به وزن ایده آل نمی رسین. اما این کار می تونه از تلاشتون پشتیبانی کنه پس با به کار گیری یه رژیم غذایی سالم از اون لذت ببرین و تلاش کنین هر روز ورزش کنین. این چای رو می تونین به صورت داغ یا خنک استفاده کنین و مقداری لیموی تازه به اون اضافه کنین. ویتامین C موجود در این نوشیدنی پنج برابر بیشتر به جذب EGCG کمک می کنه.

تنها مورد استثنایی که باید تو ذهن داشته باشین اینه که از عصاره های چای سبز استفاده نکنین. این اشکال چای سبز ممکنه دلیل گیجی یا تپش قلب بی نظم شه. پس از یه فنجون چای جوشیده خالص استفاده کنین.

برگردان عرب زاده

.

منبع : hidoctor.ir

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *