آیا چای لاغری واقعا وزن را کاهش می دهد؟ | طب ایرانی

مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی

چای لاغری واقعا وزن رو کم می کنه؟

 چایای لاغری، دارای ترکیبایی مانند چای سبز و مواد ملین هستن

 

بیشتر مردم این جوری فکر می کنن که چای لاغری چون از مواد گیاهی ساخته شده پس هیچ ضرری نداره و اکثریت علاقه مند واسه این چایا هم بانوان هستن. چایای لاغری تازگیاً تبلیغات زیادی در رسانه ها داشته و چندین بار کارشناس شرکت تولید کننده چای لاغری در رسانه ها توضیح داده که اگه به طور مرتب از این چای استفاده کنین در مدت ۱ ماه ۳ تا ۷ کیلو هم کاهش وزن دارین، حالا حقیقت کاهش وزن این چایا رو در این مقاله بخونین.
بعضی از مردم با اینکه می دونن این راه اونا رو به مقصد نمیرسونه اما دنبال راه های میان بر می گردن. نمونه واضحش، آدمایی ان که میخوان لاغر شن ولی حال و حوصله رژیمای لاغری و ورزش رو ندارن و سراغ روشی می رن که بدون دردسر و زحمت چربیای اضافه بدنشون رو آب کنه. یکی از راه های میان بر لاغری، به کار گیری دمنوش لاغری و یا چای لاغریه که این روزا تبلیغات زیادی در تلویزیون واسه اون انجام شده. واقعا این چایای به اصطلاح چربی سوز که به ادعای تولیدکنندگانشان گیاهی هستن و هیچ آسیب ای ندارن، چربیای اضافه بدن رو از بین می برن؟!
کارکرد چای لاغری در بدن چیجوریه؟
شکلای جور واجور نوشیدنیای شامل کافئین و پلی فنولا مانند چای سبز، مشکی یا قهوه، جزو نوشیدنیای مدری حساب می شن که دفع آب از بدن رو زیاد می کنن. وقتی که آب بدن بیشتر از اندازه دفع می شه، املاحی مانند کلسیم، منیزیم و پتاسیم هم از بدن دفع می شن و تعادل آب و الکترولیت بدن به هم می خوره. ضمن اینکه ترکیبای کافئین دار می تونن باعث کندی حرکات دستگاه گوارش شن و دچار شدن به یبوست رو به دنبال دارا باشن. به خاطر همین از ترکیبای ملین در تولید چایای لاغری استفاده می کنن.
ترکیبات موجود در چای لاغری چیه؟
معمولا چایایی که واسه لاغری تولید و روونه بازار می شن، دارای ترکیبایی مانند چای سبز و مواد ملین هستن. یه متخصص طب سنتی گفت: ترکیبات دمنوشای لاغری معمولا از گلای جور واجور گیاهانی مثل زیره، گل ختمی و … است که اینا رو به حالت دم کرده تبدیل می کنن و پیشنهاد می شه فرد قبل از غذا مصرف کنه که معمولا موجب کاهش مختصری در اشتها می شن.

مصرف همیشگی چای لاغری باعث ایجاد مشکل در جذب موادمغذی می شه

 
چای لاغری واقعا وزن رو کم می کنه؟
این چایا که در واقع دمنوش هستن، شامل ترکیبات گیاهی هستن که در خوش بینانه ترین حالت، تنها اشتها رو کم می کنه. کاهش وزن فقط با کاهش اشتها ممکن نمی شه. چراکه با کم شدن اشتها تو یه فرد چاق، نمیشه به سوخت و ساز و آب شدن چربیای بدن ایشون کمک کرد و افراد چاق معمولا دچار مشکل در متابولیسم سلولی هستن. پس اگه فردی رژیم غذایی اصولی و سالمی نداشته باشه یا در طول روز به اندازه کافی فعالیت بدنی انجام نده، نمی تونه فقط با مصرف چای یا هر محصول لاغری دیگری، امیدی به کاهش وزن داشته باشه. کاهش وزن در اثر برهم زدن موازنه بین دریافت و سوزوندن کالری در بدن اتفاق میفته که این اتفاق هم فقط با نوشیدن یه نوع چای خاص، نمیفته. پس این نوشیدنیا هیچ گونه خاصیت لاغرکنندگی بدون معنی اصلی اون که کم شدن چربی بدنه، ندارن.
مصرف بیشتر از اندازه این نوشیدنی مشکلات خاصی داره؟
مصرف همیشگی ترکیبای ملینی باعث ایجاد مشکل در جذب موادمغذی می شه. یعنی وقتی که یه ماده غذایی رو مصرف می کنیم و بعد از اون چای لاغری می خوریم، مانع جذب ویتامینا و املاح یا حتی پروتئین و چربی موجود در اون ماده غذایی در بدن میشیم. این مسئله می تونه در دراز مدت، هم بدن رو با کمبودهای تغذیه ای مواجه کنه و هم اختلالای گوارشی شدیدی به وجود بیاره. آدمایی که این نوشیدنیا رو مصرف می کنن ممکنه یافته ها به ظاهر مطلوبی در کوتاه مدت بگیرن اما مشکلات و آسیبایی که بدن اونا رو در اثر این روشای نادرست در آینده درگیر می کنه، آزاردهنده هستش. حتی روشای کوتاه مدت، غیراصولی و یهویی کاهش وزن می تونن آسیبای بعضی وقتاً جبران ناپذیری بر اندامای حیاتی بدن مانند کبد و کلیه ها بذارن و باعث از دست رفتن این ارگانای حیاتی شن.
علاوه بر موارد گفته شده در بالا مصرف همیشگی ترکیبای ملین باعث ایجاد مشکل در جذب موادمغذی می شه. یعنی وقتی که یه ماده غذایی رو مصرف می کنیم و بعد از اون چای لاغری می خوریم، مانع جذب ویتامینا و املاح یا حتی پروتئین و چربی موجود در اون ماده غذایی در بدن میشیم. این موضوع می تونه در دراز مدت، هم بدن رو با کمبودهای تغذیه ای مواجه کنه و هم اختلالای گوارشی شدیدی به وجود بیاره.
 

 

.

منبع :

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *