آیا چای لاغری واقعا لاغر می‌کند؟ | تغذیه سالم

سلامت: یکی از راه های میان بر لاغری، به کار گیری چای لاغری است که این روزا تبلیغات زیادی در تلویزیون واسه اون انجام شده. واقعا این چایای به اصطلاح چربی سوز که به ادعای تولیدکنندگانشان گیاهی هستن و هیچ آسیب ای ندارن، چربیای اضافه بدن رو از بین می برن؟!

چند وقتی بود به فکر کم کردن وزن بودم، اما چون به پسرم شیر می دادم، نمی خواستم رژیم بگیرم، راستش رو بخواین وقت ورزش هم نداشتم، یکی از دوستانم از چای لاغری استفاده کرده بود و می گفت چون گیاهیه، ضرری نداره. اتفاقا چند روز پیش در برنامه خونواده هم تبلیغ چای لاغری رو دیده بودم. کارشناس شرکت تولیدکننده چای توضیح می داد اگه دائم از این چای استفاده کنین، در عرض یه ماه ۳ تا ۷ کیلوگرم لاغر میشین و علاوه بر لاغری، کلسترول و باکتریای مضر بدنتون هم کاهش پیدا می کنه، بعد هم کلی از خواص چای لاغری شون گفت! قبلا شنیده بودم که چای سبز خاصیت آنتی اکسیدانی داره و تا حدودی لاغر می کنه، اما نه اینکه نسخه ای باشه واسه چاقی. حالا این ادعاها واقعا حقیقت دارن؟ شاید این سوال، سوال شمام باشه.

بعضی ازمردم با اینکه می دونن این راه اونا رو به مقصد نمیرسونه اما دنبال راه های میان بر می گردن. نمونه واضحش، آدمایی ان که میخوان لاغر شن ولی حال و حوصله رژیمای لاغری و ورزش رو ندارن و سراغ روشی می رن که بدون دردسر و زحمت چربیای اضافه بدنشون رو آب کنه. یکی از راه های میان بر لاغری، به کار گیری چای لاغریه که این روزا تبلیغات زیادی در تلویزیون واسه اون انجام شده. واقعا این چایای به اصطلاح چربی سوز که به ادعای تولیدکنندگانشان گیاهی هستن و هیچ آسیب ای ندارن، چربیای اضافه بدن رو از بین می برن؟!

چربی سوزی در خواب

تبلیغ چای لاغری فقط مختص تلویزیون نیس بلکه یه سایت اختصاصی داره که تموم مشخصات چای رو با یه کلیک نشون میده. واسه اینکه بیشتر در مورد کارکرد این چای عجیب بدونم، سایت یکی از برنده های معروف چای لاغری رو باز می کنم. قیمت چای ۲۵ هزار تومن گفته شده و در قسمت کارکرد چای و سوالای مشتریان نوشته که چاقی شما رو در کوتاه ترین مدت، بدون محدودیت غذایی کم می کنه. مصرف این چای کاهش ترشح آنزیم آمیلاز روده رو به دنبال داره که وظیفه اون کمک به هضم و جذب مواد قندی در بدنه و همین امر باعث کاهش شدید اندازه جذب مواد قندی غذایی مصرفی می شه. با این کارکرد، اندازه تجمع مواد قندی در بدن کاهش پیدا می کنه و بدن واسه جبران ناچار به چربی سوزی می شه. نکته ای که خیلی برام باحال بود، اینکه میگن با مصرف چای لاغری حتی در خواب هم چربی سوزی ادامه داره و این چربی سوزی هیچ آسیب ای واسه مصرف کننده نداره، چون به طور کامل چای گیاهی است! این ادعاهای منطقی چقدر صحت داره و اگه صحت داره پس تکلیف رژیم لاغری و فعالیت بدنی چی می شه؟ اگه قرار باشه بدون هیچ محدودیتی غذا بخوریم و بعد با نوشیدن ۳ فنجون چای در روز لاغر شیم و فعالیت فیزیکی هم نداشته باشیم، پس باید نام این چای رو چای معجزه آسای لاغری بذاریم!

همین حالا با ما تماس بگیرین

موضوع دیگه ای که معمولا در تبلیغات جور واجور مطرح می شه، نشون استاندارد و مجوز وزارت بهداشت یا سازمان غذا و دارو است که در تبلیغات تلویزیونی هم بر اون تاکید زیادی می شه. چای لاغری هم دارای همین مجوز هاست، ولی سوال اینجاس که وزارت بهداشت که همیشه تاکید می کنه فقط فعالیت فیزیکی مناسب و اصلاح رژیم غذایی راه های مقابله با چاقی است، بر چه مبنایی به این اجناس مجوز میده؟ علاوه بر اون، موضوع قابل تامل نمایش این تبلیغات در رسانه ملیه. تصور کنین، یه زن میانسال دهاتی که اتفاقا چاق همه، مشغول تماشای برنامه خونواده س که مسئول فروش چای لاغری، کلی از خواص چای میگه و وعده لاغری در کوتاه ترین مدت رو میده. زن میانسال هم به اعتماد اینکه چای لاغری در تلویزیون تبلیغ شده، واسه اینکه اندام پر از چربی اش رو متناسب کنه، چای لاغری رو انتخاب کنه. در این صورت از راه اصلی تناسب اندام که به سلامتش کمک می کنه، دور می شه. حتی ممکنه اگه رژیم لاغری گرفته، اونو رها کنه و به امید این چای هر چی رشته بوده، پنبه کنه.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *