آیا چای لاغری تاثیری در کاهش وزن دارد؟ | ورزش

این روزا تبلیغ یه چای لاغری جدید در شبکه های اجتماعی، دوباره نام این محصول رو سر زبانا انداخته. کلا این روزا که توجه بیشتری به کاهش وزن و داشتن تناسب اندام می شه، بعضی تولیدکنندگان اجناس غذایی از این موضوع استفاده یا سوءاستفاده کردن و با تولید و عرضه گروهی از موادغذایی مانند شکلای جور واجور چای های لاغری به بازار، نظر خیلی از مصرف کنندگان رو به خود جلب کردن. اما مصرف روزی یک یا چند لیوان چای واقعا می تونه باعث لاغری شه؟ اصلا مواد تشکیل دهنده این چایا چه هستن؟ مصرف اینجور کالاهایی، واسه سلامتمون ضرر یا آسیب ای نداره؟ دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، به این پرسشا جواب داده.

سلامت: مصرف چای لاغری، واقعا باعث کاهش وزن می شه؟

اگه فردی رژیم غذایی اصولی و سالمی نداشته باشه یا در طول روز به اندازه کافی فعالیت بدنی انجام نده، نمی تونه فقط با مصرف چای یا هر محصول لاغری دیگری، امیدی به کاهش وزن داشته باشه. کاهش وزن در اثر برهم زدن موازنه بین دریافت و سوزوندن کالری در بدن اتفاق میفته که این اتفاق هم فقط با نوشیدن یه نوع چای خاص، نمیفته.

سلامت: مواد تشکیل دهنده چایای لاغری چه هستن؟

معمولا چایایی که واسه لاغری تولید و روونه بازار می شن، دارای ترکیبایی مانند چای سبز و مواد ملینی مثل پودر سنا هستن.

سلامت: کارکرد اثر این ترکیبا به چه صورته؟

معمولا شکلای جور واجور چای (هم چای سبز و هم مشکی) می تونن تا اندازه ای باعث افزایش ضربان قلب شن. این افزایش ضربان قلب هم می تونه تا اندازه ای بالا رفتن متابولیسم پایه و افزایش سوخت وساز رو به دنبال داشته باشه اما این افزایش سوخت وساز، واقعا به اندازه ای نیس که بتونیم واسه کاهش وزن خیره کننده روی اون حساب کنیم. از طرف دیگه، اگه فردی در وعده ها و میان وعده های غذایی، خوراکیای حجیم و پرکالری مصرف کنه، نباید امید به کاهش وزن با مصرف چای لاغری داشته باشه و اصلا به هدف خود نمی رسه.

سلامت: مصرف بیشتر از اندازه چای سبز یا هر نوع چای دیگری با هدف کاهش وزن، می تونه ضرری هم داشته باشه؟

شکلای جور واجور نوشیدنیای شامل کافئین و پلی فنولا مانند چای سبز، مشکی یا قهوه، جزو نوشیدنیای مدری حساب می شن که دفع آب از بدن رو زیاد می کنن. وقتی که آب بدن بیشتر از اندازه دفع می شه، املاحی مانند کلسیم، منیزیم و پتاسیم هم از بدن دفع می شن و تعادل آب و الکترولیت بدن به هم می خوره. ضمن اینکه ترکیبای کافئین دار می تونن باعث کندی حرکات دستگاه گوارش شن و دچار شدن به یبوست رو به دنبال دارا باشن. به خاطر همین از ترکیبای ملینی مانند پودر سنا در تولید چایای لاغری استفاده می کنن.

سلامت: روش عمل پودر سنا در چایای لاغری به چه صورته؟

پودر سنا و مواد ملین دیگری مثل این مانع جذب و باعث ایجاد اختلالای گوارشی می شن. در این صورت، موادغذایی به جای اینکه جذب بدن شن، از اون دفع می شن. کارکرد اثر پودر سنا در این مورد، مثل فیبرهای خوراکیه. میشه گفت که تموم ترکیبای موجود در چایای لاغری، به طور عجیب باعث کمی کاهش وزن می شن ولی کاهش وزنی که به دنبال دارن، همیشه با بروز مشکلات هستش.

سلامت: ترکیبای ملین موجود در این چایا هم می تونن عوارضی دارا باشن؟

مصرف همیشگی ترکیبای ملینی مانند پودر سنا باعث ایجاد مشکل در جذب موادمغذی می شه. یعنی وقتی که یه ماده غذایی رو مصرف می کنیم و بعد از اون چای لاغری می خوریم، مانع جذب ویتامینا و املاح یا حتی پروتئین و چربی موجود در اون ماده غذایی در بدن میشیم. این موضوع می تونه در دراز مدت، هم بدن رو با کمبودهای تغذیه ای مواجه کنه و هم اختلالای گوارشی شدیدی به وجود بیاره.

سلامت: اما بعضی افراد می گن از مصرف این چایای لاغری نتیجه گرفتن.

بله، ممکنه یافته ها به ظاهر مطلوبی در کوتاه مدت بگیرن اما مشکلات و آسیبایی که بدن اونا رو در اثر این روشای نادرست در آینده درگیر می کنه، آزاردهنده خواهدبود. حتی روشای کوتاه مدت، غیراصولی و یهویی کاهش وزن می تونن آسیبای بعضی وقتا جبران ناپذیری بر اندامای حیاتی بدن مانند کبد و کلیه ها بذارن و باعث از دست رفتن این ارگانای حیاتی شن.

تبلیغ چای لاغری به وسیله ستاره ها

وقتی پای محصولی واسه کاهش وزن به میان میاد، بعضی وقتا بعضی از هنرمندان هم جزو طرفداران این اجناس می شن و با اهداف جور واجور (از جمله نفع مادی) ممکنه به تبلیغ اون محصول بپردازند. تازگیا هم یه جور چای لاغری جدید وارد بازار شده که ادعامی شه وزن رو در مدت کوتاهی کم می کنه. تولیدکنندگان این چای که ترکیبایی مانند پودر سنا، زنجبیل، شیرین بیان، نعناع و… داره، مدعی هستن که خاصیت ملین بودن و افزایش سوخت و ساز بدن با مصرف محصول اونا می تونه به روند کاهش وزن کمک کنه. میشل کیگان و کایلی جنر، جزو بازیگران مشهوری هستن که ادعا کردن بامصرف حجم متعادلی از این چای لاغری عواقب خوبی گرفتن.

.

منبع : alamto.com

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *