آیا چای سیاه لاغر می کند؟ | تغذیه سالم

بیشتر از ۸۰ درصد کل چای مصرفی در آمریکا چای مشکی س. چای مشکی با مواد مغذی کمی فرق داره از چای سبز و سفید، اما مانند چای سبز چای مشکی با کم شدن وزن رابطه داره.

نبض ما– شما از کافئین موجود در هر دو نوع چای امتیازات برابری می بینین. فلاونوئیدهای مخصوصا چای مشکی به شما کمک می کنه وزن بیشتری رو از دست بدین. اما با به کار گیری چای مشکی واسه جایگزینی نوشیدنیای با کالری بالا، بیشترین تاثیر رو در کاهش وزن دارین.

فلانویدای موجود در چای مشکی موجب کاهش وزن می شه

گروهی از آنتی اکسیدان های براساس گیاهی به نام فلاونوئیدها یا پلی فنلا مسئول خیلی از امتیازات سلامتی مربوط به چای هستن. همه شکلای جور واجور چای از برگای گیاه برابری تشکیل شده که شامل گروهی از فلاونوئیدها به نام کاتچینا هستن. فلاونوئیدهای اصلی در چای سبز کاتچینا هستن.

تحقیقات منتشر شده تا کنون نشون میده که چای مشکی دارای خواص بالقوه واسه کاهش وزنه. آنزیم گوارشی لیپاز در حیوانات آزمایشگاهی که فلاونوئیدهای چای مشکی مصرف می کنن، کنترل می شه. از اونجا که چربیا بدون لیپاز هضم نمی شن، بعضی از چربیای رژیمی به جای این که جذب شن، از بدن حذف می شن. وقتی که موش آزمایشگاهی با رژیم غذایی با چربی بالا تغذیه می شه، حیواناتی که دوز بالاتری از پلی فنولهای چای دریافت می کردن، وزن بیشتری از گروهی که پلی فنول کمتری دریافت می کردن از دست میدن.

محققان هم اینکه گزارش دادن که مصرف انرژی و سوزوندن کالری، به طور زیادی در موشای آزمایشگاهی پس از مصرف فلاوینای چای مشکی زیاد شده. اما اونا فقط از حیوانات آزمایشگاه استفاده می کنن. واسه تعیین تاثیر چای مشکی بر کاهش وزن، تحقیقات بیشتر در افراد لازمه.

نوشته ای دیگر :   آیا کاهش وزن و هورمون کورتیزول با هم ارتباط دارند؟ | بیماری

کافئین باعث افزایش اندازه متابولیسم می شه

وقتی که یه فنجون چای مشکی معمولی رو می نوشیدین، ۳۰ تا ۸۰ میلی گرم کافئین دریافت می کنین. طبق یه مطالعه در مجله اروپایی تغذیه بالینی در سال ۲۰۰۹، حدود ۵۰ میلی گرم کافئین کافیه مصرف شه تا اندازه انرژی لازم بدن شما رو در حالت استراحت زیاد کنه. در حالی که هیچ راهی واسه تعیین اثر دقیق اون بر وزن بدن موجود نیس، در ۱۲ مطالعه روی شرکت کنندگان، نشون داده شد کافئین متابولیسم پایه رو ۶ درصد زیاد می کنه. کافئین هم اینکه لیپولیز رو تسریع می کنه – تخریب چربیای ذخیره شده – و باعث تحریک چرخه ای می شه که چربیا رو متابولیزه می کنه.

چای مشکی لاغر می کنه؟

کافئین ممکنه به کاهش وزن در مدت زمان طولانی کمک کنه. از ۲۰۰۰ نفر مورد بررسی، تقریبا ۵۰۰ نفر گزارش کردن که با موفقیت وزن خود رو از دست دادن و اونو نگهداشتن؛ گروه کوچیکتری که قهوه و نوشیدنیای کافئین دار بیشتری نسبت به دیگر شرکت کنندگان مصرف کردن. این بررسی در  مجله تغذیه اروپا در ماه نوامبر ۲۰۱۵ گزارش داده شد. با این حال، این بررسی تنها نشون دهنده ارتباطه و اثبات کننده این که مصرف بیشتر کافئین تاثیر خوبی داره نیس.

بیشتر مردم با خیال راحت می تونن روزانه ۴۰۰ میلیگرم کافئین مصرف کنن که این یعنی ۵ تا ۱۳ فنجون چای مشکی س. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که بیشتر اجناس مقدار کافئین هر فنجون رو گزارش نمی کنن، پس شما نمی دونین چای شما در مقدار پایین یا مقدار بالای کافئین قرار داره. آدمایی که نسبت به کافئین حساسیت بیشتری دارن و آدمایی که ریتم قلب بی نظم، فشار خون بالا یا استرس زیادتر از اندازه دارن، ممکنه نیاز به مصرف کمتری کافئین از دستورالعمل مصرف عمومی دارا باشن.

نوشته ای دیگر :   آیا کرفس کالری منفی دارد؟ | میزان تاثیر کرفس برروی کاهش وزن و اندازه کالری آن در رژیم غذایی | رژیم غذایی

چای مشکی مصرف کالری رو کم می کنه.

با در نظر گرفتن امتیازات بالقوه پلی فنلا و کافئین، مصرف چای مشکی به جای نوشیدنیای کالری دار به شما کمک می کنه که وزن بیشتری از دست بدین. یه فنجون چای مشکی فقط ۲ کالری داره حتی اگه یه قاشق غذاخوری عسل اضافه کنین، هنوزم ۲۳ کالری داره. اگه شما هر نوع نوشیدنی شیرین دیگری رو بخورین، تغییر اون با چای مشکی، باعث کاهش قابل توجه کالری می شه. یه فنجون کولا شیرین دارای ۱۰۳ کالریه، اما یادتون باشه که یه میوه از سودا شامل ۱۲ اونسه که ۵۲ کالری دیگه اضافه می کنه. و اگه شما یه نوشابه بزرگ در رستوران محلی فست فود دریافت کنین، ۴۱۳ کالری مصرف می کنین!

آب آشامیدنی قبل از غذا موجب احساس سیری می شه، که به بعضی افراد کمک می کنه کمتر بخورند. دو مطالعه منتشر شده در مجله چاقی – یکی در سال ۲۰۱۰ و دیگری در سال ۲۰۱۵ – به این نتیجه رسیدن آدمایی که آب گرم یا سرد قبل از غذا می خورن، وزن بیشتری از دست دادن نسبت به شرکت کنندگانی که هیچ نوشیدنی نداشتن. شمام اینکه به طور موقت چند کالری اضافی رو هنگام متابولیزه شدن در بدن از دست می سوزونین. با اینکه این تحقیقات فقط واسه آب ساده بوده، نوشیدن یه فنجون چای هم ممکنه منافع مشابهی رو به همراه داشته باشه.

نبض ما– ترجمه:حسین مقدس زاده

.

منبع : nabzema.ir

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *