عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه سودآوری استراتژی معکوس در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

3-2- روش پژوهش

غالب مطالعات تحقیقی یک روش یا استراتژی را نشان می دهند که به سادگی قابل تشخیص می باشد و شامل رویه های مشترک خاصی مانند اظهار مسئله، جمع آوری اطلاعات و نتیجه گیری اند. جزئیات این رویه های خاص تا حدود زیادی با روش پژوهش معین می گردد. هر یک از این روش ها برای پاسخگویی به یک نوع مسئله مناسب هستند(خاکی 1387، 102).

انتخاب روش پژوهش بستگی به هدف ها و ماهیت موضوع پژوهش و امکانات اجرایی آن دارد (اسماعیلی و بیابانگرد 1381، 58).

در مطالعه حاضر، روش پژوهش از نظر هدف کاربردی می باشد. زیرا که تحقیقات کاربردی تحقیقاتی هستند که نظریه­ها، قانونمندی­­ها، اصول و فنونی که در تحقیقات پایه تدوین می­شوند را برای حل مساله­های اجرایی و واقعی به کار می­گیرد و مطالعه انجام شده نیز با امید فراهم کردن مقدمات اصلاح و کارآمد شدن بازار سرمایه و ارائه توصیه­ها و رهنمود­های کاربردی، انجام شده می باشد.مطالعه فوق، از نظر راهبرد اجرا، توصیفی تحلیلی می باشد زیرا تحقیقات توصیفی آن چه را که هست توصیف و تفسیر می­کند و به شرایط یا روابط موجود، فرآیندهای جاری، آثار مشهود یا روندهای در حال گسترش توجه دارد؛ و در این مطالعه نیز به مطالعه روابط موجود بین متغیرهای راهبرد معکوس و عامل بازار،ارزش دفتری به ارزش بازارو عامل اندازه در بورس اوراق بهادار تهران پرداخته شده می باشد. و همچنین از نظر مطالعه ارتباط متغیرها، این مطالعه از نوع تحقیقات همبستگی می­باشد، زیرا که در پژوهش همبستگی هدف اصلی آن می باشد که مشخص گردد آیا ارتباط­ای بین دو یا چند متغیر کمی (قابل سنجش) هست و اگر این ارتباط هست اندازه و حد آن چقدر می باشد، به تعبیری هدف از مطالعه همبستگی،برقراری یک ارتباط یا نبود آن،و به‌کارگیری روابط در انجام پیش بینی‌ها می­باشد. همان‌گونه که قبلاً نیز ذکر گردید، این پژوهش در پی یافتن سودآوری راهبرد­های معکوس در بورس اوراق بهادار تهران می­باشیم.

3-3- جامعه آماری

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مجموعه واحدهائی که حداقل در یک صفت مشترک باشند یک جامعه آماری را تشکیل می دهند (خاکی 1378، 46). جامعه این پژوهش شامل کلیه شرکت­های پذیرفته شده در بورس در طی سال­های 1383 الی 1390 می‌باشد.

3-4- روش نمونه گیری و حجم نمونه

از آنجا که مطالعه نظرات کل جامعه ی آماری از لحاظ هزینه و زمان مقرون به صرفه نمی باشد، می توان اقدام به نمونه گیری نمود. نمونه عبارت می باشد از تعداد محدودی از آحاد جامعه ی آماری که اظهار کننده ویژگی های اصلی جامعه باشد.(آذر و مؤمنی 1384، 6).

در پژوهش حاضر روش نمونه گیری به صورت حذف سیستماتیک بوده می باشد. از آنجا جامعه بایستی نسبت به بعضی از متغیرها همگن گردند، بدین مقصود از روش تحقیقات قبلی بهره گیری شده می باشد و  شرکت­های دارای ویژگی­های زیر از دامنه پژوهش کنار گذاشته شده­اند:

  1. شرکت­هایی که نماد آن‌ها بیش از 3 ماه متوالی در طی یک سال مالی بسته بوده­اند؛
  2. شرکت­های زیان ده؛
  3. شرکت­های فعال در صنعت واسطه گری مالی، بانک و بیمه؛
  4. شرکت­هایی که بیش از 3 ماه بر روی آن‌ها معامله­ای انجام نگردیده و
  5. شرکت­هایی که سال مالی آن‌ها غیر پایان اسفند هر سال بوده از نمونه انتخابی حذف شده­اند.

در نهایت با در نظر داشتن اعمال شرایط فوق تعداد 60 شرکت­ واجد شرایط بوده­اند، به عنوان نمونه انتخاب شده­اند.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش ­های اساسی پژوهش:

با در نظر داشتن اظهار مساله که در بخش قبل عنوان گردید، سؤالات اساسی پژوهش را می­توان به صورت زیر مطرح نمود:

سوال اصلی:

آیا می­توان با بهره گیری از راهبرد معکوس بازده اضافی کسب نمود؟

سوالات فرعی:

  1. آیا بین راهبرد معکوس و اندازه شرکت در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط معنی ­دار هست؟
  2. سایت منبع

  3. آیا بین راهبرد معکوس و ارزش دفتری به بازار در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط معنی ­دار هست؟
  4. آیا بین راهبرد معکوس و عامل بازار در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط معنی ­دار هست؟

مطالعه سودآوری استراتژی معکوس در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید