عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه سودآوری استراتژی معکوس در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2- بازار سرمایه و تأثیر بورس اوراق بهادار در توسعه اقتصادی

منتقدین علم اقتصاد تا حدودی به گونه طبیعی متعرض مبحث بورس اوراق بهادار بوده و به اهمیت و تاثیر آن در اقتصاد نپرداخته­اند. در آثار آدام اسمیت، از بورس اوراق بهادار سخنی به میان نیامده می باشد. دیوید ریکاردو نیز که خود از برکت شغل کارگزاری بورس به ثروت قابل توجهی رسیده بود از این نهاد دنیای اقتصاد آزاد گفتگو نمی­کند. با ورود اقتصاد به دوره تولید انبوه، تأثیر بورس اوراق بهادار در اقتصاد چشم گیرتر می­گردد به طوری که امروزه این جمله که «بورس اوراق بهادار قلب اقتصاد می باشد» واقعیتی انکار­ناپذیر می باشد. علمای اقتصاد، بورس اوراق بهادار را برای تأمین و تجهیز منابع مالی، حیاتی می­دانند اصولاً اهمیت وجود بازار متشکل سرمایه در ساختار اقتصادی هر کشوری بسیار احساس می­گردد چنانچه از طریق تشکیل یک چنین بازاری ضمن حصول اهداف اقتصادی کشور در مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز تا حدود زیادی اثرات سودمند و قابل توجهی را ایجاد خواهد نمود و به این ترتیب در نظر داشتن بورس و راه اندازی آن از ضروریات قطعی و لازمه حیات سالم اقتصادی هر جامعه محسوب می­گردد. زیرا که برای توسعه اقتصادی یک کشور، سرمایه­گذاری امری بسیار ضروری می باشد و برای آنکه سرمایه­گذاری صورت گیرد نخستین شرط، وجود سرمایه یا جمع آوری آن می باشد و طبیعی­ترین منبع برای جمع آوری سرمایه هر کشور، پس انداز افراد آن جامعه می باشد، اما پس­انداز افراد الزاماً و خود به خود به مصرف سرمایه گذار نمی­رسد و ممکن می باشد بخشی یا قسمت مهمی از آن به صورت راکد و بلااستفاده باقی‌مانده پس           می­بایست تمهیدات و تدابیری اتخاذ گردد که پس‌اندازها به سوی سرمایه گذاری سوق داده گردد و در این زمینه، راه­های مقطعی برای جلب پس‌اندازها به سوی سرمایه گذاری هست که مهم‌ترین و مناسب‌ترین آن بورس اوراق بهادار می باشد (علوی و امیری 1389، 55).

بورس در واقع محلی می باشد که در آن سرمایه­گذار نظیر موسسات صنعتی بازرگانی و حتی دولت­ها و شهرداری­ها و دیگر سازمان‌های عمومی و خصوصی برای یافتن شریک در سرمایه­گذاری یا گرفتن وام برای تأمین هزینه­های خود به آن مراجعه می­کنند و دارندگان پس‌اندازها اعم از کوچک و بزرگ نیز
می­توانند با پاسخ گویی به این تقاضا­ها سرمایه­گذاری را میسر سازند. به اظهار دیگر تولید تابعی از عوامل گوناگون می باشد. که سرمایه یکی از آن‌ها به شمار می­رود اما همیشه اهمیت تجهیز سرمایه به گونه­ای بوده می باشد که عوامل دیگر را تحت تأثیر خود قرار داده می باشد. این موضوع به ویژه در کشورهای در حال توسعه از درجه اهمیت بالاتری برخوردار می باشد. زیرا از یک طرف منابع مالی به مقدار کافی در دسترس نیست و از سوی دیگر تجهیز این وجوه محدود نیز به سمت بخش تولیدی و صنعتی به دلیل فقدان بازار های مالی برای تسهیل این امر به راحتی انجام نمی­پذیرد. حال آنکه در اکثر کشورهای پیشرفته صنعتی توسعه بخش مالی و به دنبال آن بازار سرمایه، موجباتی را فراهم ساخته تا بخش قابل توجهی از منابع مورد نیاز بنگاه­های تولیدی و اقتصادی از طریق ساز کار اوراق بهادار تأمین گردد (علوی و امیری 1389، 57).

در کشورهای در حال توسعه پراکندگی و نابسامانی سپرده­ها به نحوی می باشد که سرمایه­ها به مسیرهای بهینه هدایت نمی­شوند به مقصود بهینه­سازی مسیر و گردش منابع مالی در این اقتصادها لزوم تشکیل بازارهای کارآمد و قوی احساس می­گردد. وجود بازار­های مالی قوی و کارآمد همراه با سازمان‌های مالی مناسب و فعال در این بازارها از مهم‌ترین عوامل موثر در افزایش سرمایه­گذاری و در طی آن رشد و توسعه اقتصادی می باشد(عبده تبریزی 1377، 9).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش ­های اساسی پژوهش:

با در نظر داشتن اظهار مساله که در بخش قبل عنوان گردید، سؤالات اساسی پژوهش را می­توان به صورت زیر مطرح نمود:

سوال اصلی:

آیا می­توان با بهره گیری از راهبرد معکوس بازده اضافی کسب نمود؟

سوالات فرعی:

  1. آیا بین راهبرد معکوس و اندازه شرکت در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط معنی ­دار هست؟
  2. آیا بین راهبرد معکوس و ارزش دفتری به بازار در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط معنی ­دار هست؟
  3. آیا بین راهبرد معکوس و عامل بازار در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط معنی ­دار هست؟

سایت منبع

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مطالعه سودآوری استراتژی معکوس در بورس اوراق بهادار

پایان نامه - تز - رشته حسابداری